Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w żłobku? post thumbnail

Posłanie naszego dziecka do żłobka to jedna z trudniejszych decyzji, jaką muszą podjąć rodzice. Bardzo często pierwszy dzień w żłobku jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla samego dziecka, jak i jego rodziców. Odpowiednie przygotowanie dziecka na ten ważny, pierwszy krok w „dorosłość”, pozwoli stawić czoła wszelkim nowym trudnością, jakie czekają na małego człowieka w żłobku. O czym nie powinniśmy zapomnieć w żłobkowej wyprawce? Jak powinna przebiegać adaptacja? Zaczynamy! 

Wyprawka żłobkowa – co musi posiadać w żłobku nasze dziecko? 

  • Nasze dziecko powinno zostać wyposażone do żłobka w parę kompletów ubranek. Każdy Maluch musi mieć parę kompletów ubrań na zmianę w razie przesikania, polania czy ubrudzenia podczas zabawy z rówieśnikami.
  • Koniecznym elementem wyposażenia każdego żłobkowego dziecka są pieluszki. Ilość pieluch nie powinna być wyliczona co do sztuki, najlepiej do żłobka posłać całą paczkę lub nawet kilka opakowań, jeśli żłobek wyrazi zgodę na zapas. Kiedy paczka zaczyna się opróżniać, opiekun zasygnalizuję potrzebuje nowych pieluch.
  • Kolejnym elementarnym elementem wyposażenia dziecka są nawilżane chusteczki, które jak wiedzą wszyscy rodzice, przydają się przy dziecku w ciągu dnia w ilościach hurtowych. 
  • Oprócz tego nasze dziecko powinno mieć jedną z ulubionych przytulanek do drzemki, piżamkę, własny ręczniczek do rąk, szczoteczkę do zębów i kubeczek, buty na zmianę (kapcie) oraz grzebyk. 

Adaptacja – najtrudniejszy pierwszy krok 

Adaptacja dzieci w żłobku to pierwszy a zarazem i najtrudniejszy krok dla dziecka i jego rodziców. Adaptacja to nic innego jak stopniowe oswajanie naszej pociechy z nowymi kolegami, zostanie bez mamy bądź taty.

Nie można od razu pozwolić na wiele godzin rozłąki. Takie zachowanie może wywołać u dziecka pewnego rodzaju traumę i spowodować, że przez długi okres czasu po tym zdarzeniu dziecko nie będzie chciało zostać bez rodzica nawet na jeden moment.

Adaptacja w żłobku przebiega indywidualnie, w zależności od potrzeb naszej pociechy. Pierwsze chwile rozłąki z mamą zazwyczaj wiążą się ze zdezorientowaniem i łzami rozpaczy. Dla niektórych dzieci maksymalny czas pierwszej rozłąki będzie wynosił 15 minut, a dla innych 30 minut czy więcej. Rodzic zazwyczaj znajduje się w pobliżu i obserwuje z ukrycia swoje dziecko bądź czeka na telefon od opiekunki. Warto zaufać opiekunowi z który doskonale określi właściwy moment, w którym powinien pojawić się rodzic. 

Korzyści dla dziecka z uczestnictwa  żłobka 

Pomimo początkowego stresu związanego z rozłąka, uczestnictwo w żłobku niesie wiele korzyści dla dziecka. Zajęcia w żłobku rozwijają zdolności manualne, sensoryczne czy muzyczne dziecka.

Nasz Maluch uczy się uczestnictwa w grupie, koleżeństwa, czekania na swoją kolej czy dzielenia się zabawkami. To bezcenne umiejętności, które zaprocentują w przyszłości ułożeniem i poprawnym zachowaniem naszego dziecka. Jeśli tylko zapewnimy odpowiednie wyposażenie, nasze dziecko z pewnością będzie uwielbiało codzienną zabawkę i naukę ze swoimi kolegami. 

Kategoria:

Inne artykuły

Jaki prezent na drugie urodzinki?
Urodziny dziecka to w większości rodzin spore wydarzenie. Im dziecko jest młodsze, tym święto to
Czy podróżowanie w czasie w ciąży jest bezpieczne?
Ciąża to niewątpliwie szczególny czas w życiu kobiety. Uroki ciąży towarzyszą jej w każdej chwili