Czy podróżowanie w czasie w ciąży jest bezpieczne? post thumbnail

Ciąża to niewątpliwie szczególny czas w życiu kobiety. Uroki ciąży towarzyszą jej w każdej chwili tego wyjątkowego okresu, jednak bywają sytuacje, w których ciężarna kobieta w szczególny sposób może być narażona na dyskomfort. Podróż należy do tych sytuacji, które powinny być szczególnie dokładnie zaplanowane i należy się do niej przygotować w sposób odpowiedni oraz przede wszystkim odpowiedzialny. Bez względu na to, czy środkiem transportu jest auto, czy samolot, istnieją pewne zasady, mające na celu pomóc kobiecie i jej nienarodzonemu dziecku w sposób bezpieczny i komfortowy przetrwać podróż.

Podróżowanie w ciąży samochodem

Nie ma przeciwwskazań, które ograniczałyby podróż samochodem dla kobiet w ciąży. Podróż może być bezpieczna i upływać bez przykrych dolegliwości o ile kobieta w ciąży przestrzega kilku podstawowych zasad.
Jeżeli kobieta w ciąży podróżuje jako kierowca, powinna mieć w tym doświadczenie i czuć pewność siebie oraz swobodę podczas prowadzenia auta. Wszelki stres związany z brakiem doświadczenia w prowadzeniu samochodu, źle wpływa na dziecko. Odradza się także kierowania autem kobietom w trzecim trymestrze ciąży, kiedy brzuch jest na tyle duży, że ogranicza swobodę ruchów za kierownicą. Zdecydowanie w tym czasie wskazane jest unikanie długiej podróży autem.
Podczas podróży samochodem, warto jest robić przerwy oraz mieć ze sobą wodę niegazowaną, która jest istotnym składnikiem diety ciężarnej. Wbrew panującej opinii, należy zapinać pasy bezpieczeństwa, które w razie wypadku chronią zarówno matkę, jak i dziecko. W zaawansowanej ciąży, aby uniknąć niekomfortowego a czasem nawet niebezpiecznego ucisku pasa, można skorzystać ze specjalnych adapterów, które umożliwiają jego obniżenie pod brzuchem, co wpływa na bezpieczeństwo dziecka.

Czy podróż samolotem jest bezpieczna?

Jak powszechnie wiadomo, ciąża nie jest chorobą i podróże są jak najbardziej możliwe w tym okresie, jednak podobnie jak w przypadku podróży autem, również podczas podróży samolotem należy przestrzegać pewnych wskazówek. Zdecydowanie przed podróżą samolotem należy zasięgnąć opinii lekarza, gdyż tylko brak przeciwwskazań medycznych umożliwia kobiecie ciężarnej odbycie podróży lotniczej. Warto jest bardzo precyzyjnie zaplanować podróż (uwzględniając trymestr ciąży) oraz wybrać miejsce w samolocie. Informując załogę o swoim stanie, kobieta ciężarna może liczyć na pomoc w uzyskaniu ewentualnej pomocy i zagwarantowaniu odpowiednich warunków podczas podróży.
Niektóre linie lotnicze nie umożliwiają podróży kobietom będącym w końcowym etapie ciąży, inne wymagają aktualnego zaświadczenia od lekarza o dobrym stanie zdrowia. Bez względu na to, jakimi liniami podróżuje kobieta w ciąży, to ona bierze pełną odpowiedzialność za zdrowie i życie swoje i dziecka.

Więc w drogę…

Zachowując rozsądek i rozważne planowanie podróży w trakcie ciąży, może być ona dla kobiety wyjątkowym przeżyciem i wspomnieniem, wartym zapamiętania na długie lata. Warto jest cieszyć się z możliwości przemieszczania się i zwiedzania wybranych miejsc. Również ciężarna kobieta, będąca aktywna zawodowo i podróżująca może nadal wykonywać swoje obowiązki, jeżeli stan zdrowia jej to umożliwia.

Kategoria:

Inne artykuły

Jaki prezent na drugie urodzinki?
Urodziny dziecka to w większości rodzin spore wydarzenie. Im dziecko jest młodsze, tym święto to
Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w żłobku?
Posłanie naszego dziecka do żłobka to jedna z trudniejszych decyzji, jaką muszą podjąć rodzice. Bardzo